De MLvO-database bevat momenteel analyses van meer dan 5.400 ernstige arbeidsongevallen die plaatsvonden tussen 2020 en 2023. Dit aantal betreft ongevallen waarvoor een volledige MLvO-vragenlijst is ingevuld. In de MLvO wordt gewerkt met 36 verschillende ongevalstypes. Wanneer er voldoende data beschikbaar zijn over een specifiek ongevalstype, kan hiervoor een aparte webpagina worden aangemaakt. Voor dit ongevalstype is dat op dit moment nog niet het geval. Mogelijk is er wel oudere informatie beschikbaar uit de Storybuilder-database (1998-2014).
Deze pagina biedt inzicht en informatie over het ongevalstype ‘Contact met een schadelijke atmosfeer via ademapparatuur’. Omdat er in de MLvO-dataset slechts een beperkt aantal ongevallen van dit type beschikbaar is, is er nog geen uitgebreide analyse mogelijk. Daarom wordt de informatie hier beperkt tot de hoofdlijnen. Ook in de Storybuilder database zijn onvoldoende gegevens beschikbaar voor een analyse van dit ongevalstype.
Bij dit type ongeval werkt het slachtoffer met ademapparatuur, bijvoorbeeld tijdens werkzaamheden in installatieonderdelen of onder water. Tijdens het ongeval gaat er iets mis met de luchttoevoer, waardoor de lucht niet meer geschikt is om in te ademen.
Het ongevalstype “Contact met een schadelijke atmosfeer via ademapparatuur” in het kort
Factoren die bij deze ongevallen een rol kunnen spelen zijn onder andere het inademen van onvoldoende zuurstof, het inademen van gevaarlijke stoffen via de ademapparatuur, of het optreden van overdruk in de ademapparatuur.
Slachtoffers voeren bijvoorbeeld duikwerkzaamheden uit, zoals duikoefeningen of onderhoud/installatie onder water. Het komt ook voor dat ademapparatuur wordt gebruikt om een ruimte met een gevaarlijke atmosfeer te betreden.